Jestem pewien, że Ci się to kiedyś przydarzyło... pisze Jean-Marc Dupuis, autor poczytnej Poczty Zdrowia. Jesteś na spotkaniu, atmosfera napięta, musisz bronić swojego projektu i czujesz, że tracisz grunt pod nogami. Zaczynasz podnosić głos. Z coraz większym grymasem na twarzy wchodzisz w słowo koledze. Wtedy i on zaczyna mówić głośniej, a Ty jednym gestem w jego kierunku dajesz wszystkim do zrozumienia, że to przecież Ty masz rację.
W tym momencie głos już tak naprawdę nie należy do Ciebie – Twoje ciało i usta zaczęły żyć własnym życiem. Niemal dosłownie wyszedłeś z siebie. Z punktu widzenia neurochemii (chemii mózgu) padłeś ofiarą uprowadzenia. Twój mózg jest w rękach „piratów”!
W sytuacjach dużego stresu, strachu i wyzwania mózg zalewany jest przez kortyzol. Funkcje mózgu na co dzień związane z rozumowaniem, namysłem, ostrożnością czy współczuciem są chwilowo zablokowane. Ciało migdałowate, czyli „mózg emocjonalny”, przejmuje kontrolę. Mózg wytwarza substancje chemiczne w celu ochrony, np. przed wstydem i utratą wiarygodności, a w konsekwencji staje się niezdolny do regulowania emocji czy rozróżniania między oczekiwaniami a rzeczywistością. W takich sytuacjach mózg wybiera jedną z 4 reakcji odruchowych: walka (kontynuacja kłótni), ucieczka (obojętność i przystanie na decyzję grupy), wycofanie (odpuszczenie kłótni i milczenie) lub uspokojenie (pogodzenie się z przeciwnikiem i całkowite poddanie się).... (1)
Czy wiesz, że dzięki metodzie HoloSync®3D, żadna z powyższych reakcji odruchowych może u Ciebie więcej nie nastąpić? Podczas seansów HoloSync®3D, świadomość wykracza poza zwykłe ograniczenia myślowe, pozwala się oderwać od klasycznych stereotypów, stanów emocjonalnych czy zapatrywań mentalnych i doprowadzić do Twojej nowej identyfikacji. W wyniku doświadczania bogactwa własnego wnętrza, możesz nabrać dystansu do otaczającego świata, lepiej zrozumieć siebie i stworzyć mechanizmy obronne, hamujące ekspozycje niepotrzebnych emocji. Staniesz się obserwatorem, a nie ofiarą własnych niepohamowanych reakcji. Warto jest pamiętać, że świadome reakcje przyczyniają się do poprawy relacji rodzinnych, społecznych oraz zawodowych i są bardziej konstruktywne od reakcji odruchowych.
(1) Newsletter Poczta Zdrowia, "Piraci w twoim mózgu". Źródła: Judith E. Glaser, Your Brain is Hooked on Being Right, Harvard Business Review, February 28, 2013.